Razem na TAK! Gdy wygrały kobiety (When Women Won)

Fundacja HER Docs / HER Docs Film Festival

[scroll down for English]

„Ta kampania odmieniła nasz kraj i była niezwykle ważna. Myślę, że dzięki niej Irlandia stała się lepszym państwem.” - tak w początkowej scenie filmu „Razem na TAK! Gdy wygrały kobiety” znaczenie kampanii Together for Yes podsumowuje Laura Harmon, jedna z jej pomysłodawczyń i organizatorek. Dokument Anny Rodgers to pełna emocji i zwrotów akcji opowieść o historycznej kampanii, która na zawsze zmieniła irlandzkie społeczeństwo i przyczyniła się do zmiany jednego z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych na świecie.

W następstwie tragicznej śmierci Savity Halappanavar, trzy irlandzkie aktywistki postanowiły połączyć siły i przystąpiły do tworzenia nowego oddolnego ruchu społecznego. Ich celem było uchylenie ósmej poprawki do konstytucji Irlandii, zakazującej aborcji we wszystkich okolicznościach poza sytuacjami zagrożenia życia kobiety ciężarnej. Współpracując z zespołami w każdym hrabstwie kraju, kobiety doprowadziły do organizacji powszechnego referendum, w którym odniosły miażdżące zwycięstwo, a społeczeństwo irlandzkie zdecydowało o liberalizacji nadzwyczaj restrykcyjnego prawa aborcyjnego. Film pokazuje wzloty i upadki burzliwej kampanii Together for Yes i przedstawia jedną z najważniejszych zmian, jaka zaszła w irlandzkim społeczeństwie w ciągu ostatnich 35 lat.

Ale „Razem na TAK!” to nie tylko budująca opowieść o długiej i żmudnej, ale udanej walce o zmianę prawa. To piękny obraz siostrzeństwa i wzajemnego wsparcia wśród ruchów pro-kobiecych, a także źródło inspiracji dla wszystkich zaangażowanych dziś w walkę o liberalizację prawa aborcyjnego w podobnych do irlandzkich, katolickich i konserwatywnych realiach.

Wszystkie dochody ze sprzedaży e-biletów na pokaz zostaną przekazane na cele statutowe polskich fundacji działających na rzecz bezpiecznej i legalnej aborcji: Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Aborcyjnego Dream Teamu oraz Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.


[English]

“When Women Won” tells the emotional inside story of the Together for Yes campaign to repeal the 8th amendment and change Irish society forever. In the aftermath of the tragic death of Savita Halappanavar, three Irish feminists joined forces and set about establishing a grassroots, women-led social movement. Working with teams in every county in Ireland, they ultimately delivered a landslide victory. Compelling and insightful, this documentary brings you back to the highs and lows of the tumultuous campaign, and captures the most seismic shift in Irish society in the past 35 years.

All revenues from the sale of e-tickets for the screening will be donated to the statutory purposes of Polish foundations working for safe and legal abortion: Federation for Women and Family Planning, the Abortion Dream Team and the National Women's Strike.
Pokaż więcej

Na czym to polega?

 

Zaloguj się na www.onestage.pl.

Kup bilet na wydarzenie online poprzez zintegrowany z platformą system płatności.

Po zalogowaniu i opłaceniu, dostaniesz dostęp do transmisji.

Udostępnij wydarzenie swoim znajomym!

Bezpieczne płatności z technologią AutoPay
Spinner
Ładowanie...

Dbamy o twoją prywatność!

Korzystanie z plików cookie pozwala nam zapewnić ci większa wygodę w korzystaniu z serwisu, a nam pomoże się rozwijać