HER Docs Film Festival 2021

Fundacja HER Docs / HER Docs Film Festival

[scroll for English]
Zapraszamy na HER Docs Film Festival – festiwal poświęcony twórczości filmowej kobiet. Druga edycja festiwalu odbędzie się 22-28 października 2021 roku w warszawskich kinach Kinoteka, Muranów i Elektronik oraz równolegle w dniach 22-31 października online na platformie VOD Onestage.pl.

W programie 2. HER Docs Film Festival znajdzie się ponad 100 polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych, animacji i prac wideo, prezentowanych w sekcjach tematycznych (m.in. Sztuka, Ciało, HERstorie, Lepsze jutro?, Nowe twarze) oraz przeszło 20 wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z twórczyniami filmów, rozmowy z zaproszonymi gościniami i gośćmi, warsztaty dla dokumentalistek i impreza muzyczno-performatywna.
Wiele filmów prezentowanych podczas drugiej edycji HER Docs Film Festival będzie pokazywana w Polsce po raz pierwszy.

W programie znajdą się m.in: „Dwie minuty do północy” Yael Bartany, „Historia jednego castingu” Alison Kuhn, „Witamy na stażu” Nathalie Berger oraz Leo Davida Hyde’a, „Czułe wojowniczki” Mariji Stonyté, „Córka mułły” Mahdieh Mirhabibi i Hassana Solhjou, „Modlitwy Delphine” Rosine Mbakam, „(Nie)matka” Andrei Testy, „Curve. Magazyn, który wyprzedził czas” ​​Jen Rainin i Rivkah Beth Medow, „Bezpaństwo” Michèle Stephenson oraz „Walchensee Forever” Janny Ji Wonders.

W programie festiwalu znajdą się również towarzyszące projekcjom spotkania i rozmowy. Zaproszone gościnie i goście będą dyskutować m.in. o tym jak wyglądałby świat zarządzany przez kobiety, o pionierkach i twórczyniach światowej i polskiej muzyki elektronicznej, o realiach pracy seksualnej, o sytuacji młodych osób LGBT+ w Polsce, o kobietach w armii i ich udziale w obronności, o wypracowywaniu dobrych praktyk w pracy aktorskiej, wyznaczaniu granic i burzeniu hierarchii i struktur władzy, oraz o ciałopozytywności, kobiecej seksualności i tajemnicach orgazmu.

Więcej o programie HER Docs Film Festival na:
www.herdocs.pl
www.facebook.com/herdocs
@HERdocs

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa


[English]:
We invite you to HER Docs Film Festival - a festival dedicated to the film oeuvre of womxn. The second edition of the festival will take place on October 22-28, 2021 in the cinemas of Kinoteka, Muranów and Elektronik in Warsaw, and simultaneously on October 22-31 online on the VOD platform Onestage.pl.

The program of the 2nd HER Docs Film Festival will include over 100 Polish and foreign documentaries, animations and video artworks, presented in thematic sections (including Art, Body, HERstory, Reinventing Tomorrow, New Faces, Family Album, Travelogues) and over 20 accompanying events, including meetings with filmmakers, talks with invited guests, workshops for documentary filmmakers and a music and performance event. Many of the films presented at the second edition of HER Docs Film Festival will be shown in Poland for the first time.

The program will include: "Two Minutes to Midnight" by Yael Bartana, “The Case You" by Alison Kuhn, “Call Me Intern" by Nathalie Berger and Leo David Hyde, “Gentle Warriors" by Marija Stonyté, "The Mullah's Daughter” by Mahdieh Mirhabibi and Hassan Solhjou, “Delphine's Prayers" by Rosine Mbakam, “Mother-Child" by Andrea Testa, “Ahead of the Curve” by Jen Rainin and Rivkah Beth Medow, “Stateless" by Michèle Stephenson and "Walchensee Forever” by Janna Ji Wonders.

The festival program will also include meetings and discussions accompanying the screenings. The invited guests will talk, among others about the pioneers of world and Polish electronic music, threats to the freedom and independence of the media in Poland, the situation of women in the army, abuse and violence in the Polish film industry and female sexuality.

The festival program will also include meetings and talks accompanying the screenings. Invited guests will discuss, among others how the world run by womxn would look like; about the pioneers and creators of world and Polish electronic music; the realities of sex work; the situation of young members of LGBTQI+ community in Poland; womxn in the army and their participation in the defence forces; good practices, setting boundaries and undermining hierarchies and structures of power in acting profession; and about body positivity, female sexuality and the mysteries of orgasm.

More about the programme of HER Docs Film Festival at:
en.herdocs.pl
www.facebook.com/herdocs
@HERdocs

The project is co-financed by the capital city of Warsaw.

Kategorie Filmów

 
Ciało / body
Ciało stanowi źródło czucia, w tym przyjemności, jest miejscem zapisu wspomnień, mapą życiowych wędrówek. Eksploracja cielesności i seksualności pozwala na dogłębne poznanie siebie, zaprzyjaźnienie się ze swoimi emocjami, ale również grę z kulturowymi kodami, obnażenie płciowych stereotypów, ucieczkę od uwierających, przyciasnych ram oraz postawienie swoich potrzeb i pragnień na pierwszych miejscu. Jednak zawłaszczane przez politykę i ideologię i religię ciało staje także w samym centrum różnorodnych konfliktów. W tegorocznej sekcji „Ciało” w intymny sposób zagłębiamy się w kompleksowe relacje ciała w ruchu, pochylamy się nad ciałem jako źródłem rozkoszy, ale także badamy związki ciała i polityki.
Sztuka / art
W tym roku przypominamy wybitne artystki i pionierki w swoich dziedzinach: postać Hilmy af Klint, malarki abstrakcyjnej, Marthy Cooper, fotoreporterki dokumentującej sztukę graffiti, chorwackiej rzeźbiarki Mariji Ujević Galetović, pionierek muzyki elektronicznej. Zastanawiamy się także nad dysproporcją między reprezentacją postaci męskich i kobiecych w świecie dizajnu. Już po raz drugi sprawdzamy również, co się wydarzy, kiedy pokażemy prace artystek wizualnych na ekranie kinowym, poza kontekstem galeryjnym i muzealnym.
Album rodzinny / family album
Rodzina? Wiadomo. Podstawowa komórka społeczna. Każde z nas słyszało to przynajmniej raz. Oczywistość, truizm. Ale jak dokładnie ta komórka wygląda? W nowej festiwalowej sekcji pokażemy filmy, w których reżyserki portretują najbliższe im osoby i używając medium filmowego, starają się zrozumieć relacje rodzinne.
HERstorie / HERstory
Historie kameralne, intymne przeplatają się tu z szerszą perspektywą społeczną. Łączy je jedno - kobiety stoją w centrum filmowej opowieści.
Lepsze jutro? / reinventing tomorrow
Wspólnie staramy się poszukać odpowiedzi na pytanie o kondycję naszego świata, zastanawiamy się nad dobrymi praktykami ku zmianie przyszłości na lepsze i roli, jaką odgrywają w nich kobiety.
Nowe twarze / new faces
W tym roku ponownie prezentujemy powstałe w ostatnich dwóch latach filmy młodych, utalentowanych dokumentalistek i animatorek związanych z polską branżą filmową. Warto zachować w pamięci nazwiska nowych twórczyń, bo z pewnością jeszcze nie raz o nich usłyszymy!
Stając się sobą / becoming oneself
Jak pisze w swoim tekście o tegorocznej sekcji „Stając się sobą” Sylwia Chutnik, stawanie się sobą to czas na zadawanie pytań. I ten moment wydaje się być najciekawszy, bowiem pozwala na chwilę wsłuchać się we własne potrzeby. Nawet, jeśli finalnie nie znajdziemy jednoznacznych odpowiedzi, to choćby na chwilę pobędziemy ze sobą i poznamy się lepiej. Wspólnie z bohater(k)ami wybierzemy się w intymną podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości - kulturowej, rasowej, seksualnej czy genderowej.
Globalna wędrówka / unsettled
W tym roku szczególnie istotne wydaje nam się pochylenie nad problemem współczesnej migracji. Zaprezentujemy filmy, które pokażą to, czym migracje w istocie są - historiami pojedynczych osób. To opowieści o człowieku takim, jak my, tylko w ruchu, o ludziach poszukujących tego, do czego wszyscy mamy prawo: dobrego życia.
Przeboje festiwali / best of fests
Nasza subiektywna selekcja filmów, które w ostatnim czasie świętowały sukcesy na zagranicznych festiwalach i które przyciągnęły naszą szczególną uwagę.
Dzienniki z podróży / travelogues
Filmowe refleksje wokół podróżowania i przemieszczania się. Wybierzemy się w podróż przez Europę, udamy się na odległe indonezyjskie wyspy i do nepalskiej dżungli, podejrzymy jak wygląda życie na ogromnym linowcu, ale też dzień z życia singapurskiego taksówkarza. Poznamy także losy fascynujących i odważnych podróżniczek - Mieczysławy Nogajewskiej, która w latach 30. XX wieku samodzielnie prowadziła słynny zakład fotograficzny „Foto-Elite” w Gdyni oraz Asmahan, diwy i druzyjskiej księżniczki, której życie było wprawdzie krótkie, ale niezwykle barwne.
Śnienie / dreamscape
Nowa sekcja w programie HER Docs Film Festival, prezentująca filmy eksperymentalne, oscylujące na granicy jawy i snu.
Szwajcaria inna niż myślisz / switzerland different than you think
Tradycja kobiecego dokumentu jest w Szwajcarii bardzo silna i bogata. Najwyższy czas poznać ją bliżej! We współpracy i przy wsparciu Swiss Films i Ambasady Szwajcarii w Polsce prezentujemy wybrane i naszym zdaniem najciekawsze szwajcarskie filmy dokumentalne, animowane i eksperymentalne z ostatnich lat.

Na czym to polega?

 

Zaloguj się na www.onestage.pl.

Kup bilet na wydarzenie online poprzez zintegrowany z platformą system płatności.

Po zalogowaniu i opłaceniu, dostaniesz dostęp do transmisji.

Udostępnij wydarzenie swoim znajomym!

Bezpieczne płatności z technologią AutoPay
Spinner
Ładowanie...

Dbamy o twoją prywatność!

Korzystanie z plików cookie pozwala nam zapewnić ci większa wygodę w korzystaniu z serwisu, a nam pomoże się rozwijać